Mark Twain powiedział: „Najpierw stworzono Mauritius, a potem Niebo i to Niebo zostało skopiowane na kształt Mauritiusa ”.

Trochę geografii

Mauritius to republika wyspiarska usytuowana w południowo zachodniej części Oceanu Indyjskiego i razem z wyspami Reunion i Rodrigues jest częścią archipelagu Maskarenów. Wyspa ma w przybliżeniu kształt owalu o średnicy ok. 60 na 50 km. Dominującym językiem na wyspie jest kreolski, a największą grupę etniczną stanowią Hindusi.

Pory roku są odwrotne niż u nas tzn. kiedy u nas jest lato, to na Mauritiusie jest zima. Ale… zima: 25 stopni w cieniu… Tak więc, temperatura jest idealna zarówno na odpoczynek na rajskich plażach, jak i zwiedzanie wyspy.

Atrakcje

Na Mauritius trafiliśmy w roku 2013 dzięki Heniosławie, a dokładniej – wygranej w konkursie po zakupie akcesoriów do motocykla. Z uwagi, że ruch na wyspie jest lewostronny oraz ograniczony dostęp zarówno do internetu, jak i wypożyczalni (przynajmniej wtedy) na miejscu zdecydowaliśmy się na zwiedzanie wyspy w obecności polskiej przewodniczki.

ZIEMIA SIEDMIU KOLORÓW (Terres des Sept Couleurs)

To jedyne takie miejsce na ziemi, gdzie kolorowe wydmy tworzą tak spektakularny efekt. Odcienie tych kolorów uznaje się za efekt chłodzenia stopionej skały wulkanicznej w różnych temperaturach zewnętrznych w powiązaniu z glebą nasyconą różnymi minerałami. Jednak kolorystyka wydm Chamarel w dużej mierze zależy od pory dnia, nasłonecznienia czy deszczu. Podobno można tu dostrzec ponad 30 odcieni: głównie czerwonego, brązowego czy fioletowego. W rzeczywistości teren ten jest dużo mniejszy niż mogłoby się wydawać oglądając fotografie.

 

PARK La Vanille Réserve des Mascareignes

Odwiedzając to miejsce spotykamy wiele gatunków egzotycznych zwierząt takich jak: kajmany, legwany, przeróżne gatunki żółwi, nietoperze owocowe z Rodrigues oraz wiele, wiele innych. Dumą Insektarium jest trzydziestokilkuletnia kolekcja ponad 20 000 gatunków owadów i motyli z pięciu kontynentów. Największą atrakcją jest spacer wśród ogromnego stada gigantycznych żółwi Aldabra żyjących w rezerwacie na wolności, gdzie można spotkać stuletniego Domino, ważącego 275 kg.

JEZIORO Ganga Talao – Grand Bassin

To jezioro kraterowe położone w sercu Mauritiusa. Jest uważane za najbardziej święte hinduskie miejsce na Mauritiusie, gdyż Hindusi wierzą, że jest ono połączone z Gangesem, a woda jest w nim święta. Wokół jeziora znajdują się świątynie oraz wiele kolorowych posagów hinduskich bogów, którym wierni składają dary: owoce, kwiaty i kadzidełka. Do świątyń można wejść pod warunkiem zdjęcia butów. Inna kultura, inna religia – warto to zobaczyć.

POSĄG Shiva – Mangal Mahadev

Posąg hinduskiego boga Shiva dzierżącego trójząb jest najwyższym pomnikiem na Mauritiusie. Mierzy on 33 m (108 stóp) i znajduje się na parkingu niedaleko wejścia do Grand Bassin. Jest to replika posągu Shiva znajdującego się nad jeziorem w Vadodara w Indiach. Według wierzeń Śiwa jest jedną z najwyższych istot, które tworzy, chroni i przemienia świat.

Black River National Park

Ten Park Narodowy znajduje się w południowo-zachodniej części wyspy i zajmujący ponad 2% całej powierzchni Mauritiusa. Idealne miejsce dla miłośników górskich wędrówek – czeka tu ponad 50 kilometrów pieszych szlaków. Rezerwat jest spory, a drogi położone są na płaskowyżu. Najpopularniejszym puntem widokowym jest Gorges Viewpoint, z którego można podziwiać panoramę tropikalnych lasów. Przy odrobinie szczęścia spotkamy tam dziko żyjące małpy (my spotkaliśmy koty żebrzące o jedzenie)…

WODOSPADY Chamarel

Cascade Chamarel są zdecydowanie najbardziej znanymi wodospadami na Mauritiusie. Utworzone przez rzekę St.Denis wodospady mają wysokość 83 m (272 stóp) i otoczone są bujną roślinnością wąwozów Black River. Najwyższy przepływ wody przypada na okres od grudnia do kwietnia, z powodu obfitych opadów letnich i cyklonów. Można go oglądać z dwóch platform – z tej położonej wyżej jest lepszy widok.

Nurkowanie / snurkowanie

Mauritius to raj dla nurków. Nawet dla zupełnych amatorów znajdzie się możliwość nauki nurkowania. Mariusz skorzystał z oferty hotelowej. Na początek nauka nurkowania w basenie, a później już nurki na otwartym Oceanie pod okiem instruktora. Skorzystaliśmy też z oferty całodniowego wyjazdu na „pływanie z delfinami” – wycieczka na bezludną wyspę, a po drodze snurki wśród przypływających delfinów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *