czyli wędrówka na Pulpit Rock

Ostatniego dnia pobytu w Norwegii postanowiliśmy rozruszać kości po kilku tysiącach kilometrów spędzonych na motocyklu.

Kilka faktów o Preikestolen

Jednym z łatwiejszych norweskich szlaków górskich jest trasa na Preikestolen. Klif ten zwany również Hyvlatonnå, co oznacza ambonę, gdyż z perspektywy lotu ptaka wygląda jak mównica przyklejona do zbocza. Usytuowany jest na wysokości 604 metrów nad Lysefjorden, a na jego płaskim wierzchołku o wymiarach 25 x 25 metrów, każdy turysta chce sobie zrobić charakterystyczne zdjęcie.

JAK SIĘ DOSTAĆ na Preikestolen

Szlak rozpoczyna się w Jørpeland przy Preikestolvegen 521. Znajdziemy tam duży, płatny parking, gdzie obowiązuje częściowy zakaz wjazdu kamperów (kampery można zostawić na innych parkingach usytuowanych wzdłuż drogi). Jest natomiast wydzielone miejsce dla motocykli. A dla klientów hotelu i schroniska parking jest bezpłatny. My zatrzymaliśmy się w Preikestolenhytta – mały pokój dwuosobowy z łóżkiem piętrowym i wspólną łazianką. Czysto i przyzwoicie.

Przed nami Preikestolenhytta w której nocowaliśmy
Widok z trasy na Preikestolen – parking i zaplecze hotelowo-schroniskowe

Na spokojnie o 15.00 po otrzymaniu kluczy rozpakowaliśmy bagaże, przebraliśmy się i wyruszyliśmy w trasę. Rewelecyjnym rozwiązaniem jest możliwość wypożyczenia na miejscu w schronisku: butów trekingowych, plecaka, kijków czy kurtki (100-200 NOK od sztuki). Dużo, ale dla takich osób jak my – czyli podróżujących motocyklem, gdzie nie mieliśmy już miejsca na porządne buty i plecak – bezpieczeństwo wzięło górę.

Dodam, że zdecydowanie buty się przydały (nawet kolorem trafili pod mojego polara 😉 ), bo trasa wiedzie przez śliskie kamienie czy strome podejścia. W tenisówkach zrobiłabym sobie krzywdę. Plecak również – obowiązkowo duża butelka wody, przeciwdeszczówki i coś do jedzenia. Na szczycie jest wietrznie i ciepła odzież była bardzo przydatna. Należy też pamiętać, że w górach nie ma zasięgu w telefonie.

Po pokonaniu pierwszego wypiętrzenia następuje spacer po kładce
Później już tylko pod górkę
W niektórych miejscach ścieżki zabezpieczone są łańcuchem – ale jest to rzadkość

Na szczyt Preikestolen wiedzie trasa o różnicy poziomów 350 m i długości 3,8 km. Piesza wycieczka zajmuje ok. 3 godziny w obie strony. Mnie wejście na szczyt zajęło 2 godziny, a nie mam dobrej kondycji. Schodzi się oczywiście szybciej 😉 Do tego doliczyć trzeba pobyt na Pulpit Rock, czy odstanie w kolejce, aby zrobić fotkę przy przepaści itp. I tak nasza wycieczka zamknęła się w 4 godzinach.

Obowiązkowa fotka na Ambonie nad urwiskiem
Widok robi wrażenie…

Pomimo godzin późno popołudniowych turystów było dużo. Niestety nie tylko w Polsce spotkamy się z „buractwem” na szlaku. Tutaj też niektórzy wędrują jak stado baranów, wykonując nieprzewidywalne ruchy. Pieski (na szlak można zabrać zwierzęta) puszczone na kilkunastometrowej smyczy, która blokuje innym drogę. Do tego biegające i krzyczące dzieci, młodzież słuchająca muzyki przez głośniki oraz skośnookie „turystki” w lakierkach i tiulowych spódniczkach (da się jednak tak wejść!). Jednak dla mnie szczytem idiotyzmu wykazał się ojciec około rocznego dziecka, który uniósł małego nad przepaścią niczym w Królu Lwie. Mamusia w tym czasie rozbawiona robiła im zdjęcia. Dobrze, że mały się nie wystraszył i nie wypadł mu z rąk. Przerażające, co ludzie potrafią wymyślić i jak zaryzykować, aby mieć fajną fotkę…

Podsumowując:

Pomimo, że trasa nie należy do ciężkich, są to góry i trzeba być przygotowanym do górskiej wędrówki. Czy warto? Tak warto! Widok fenomenalny, a satysfakcja ogromna. Podobno naukowcy przewidują, że Ambona w końcu odpadnie od skał (a już są pęknięcia), więc śpieszmy się póki jest…

Jako ciekawostka – w schronisku jest makieta trasy i ukształtowania terenu. Ten mały punkt zaznaczony strzałką to Preikestolen

Zapraszam do zapoznania się z pozostałymi wpisami o Norwegii: Nordkapp – 71°10’21″N oraz opisu naszej podróży motocyklowej Norwegia 2019 – gdzie dzień się nigdy nie kończy…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *